Carlos Di Sarli: Bir Gözlük Hikayesi

Carlos Di Sarli: Bir Gözlük Hikayesi

Tango derslerinde çalan şarkıların çalma sıklıkları hesaplansaydı, Di Sarli ve orkestrası kesinlikle başı çekerdi. Derslerde Di Sarli ezgileri kullanıldığı gibi, hiçbir milonga yok ki en az bir iki tandasında O ve orkestrası konuşsun. Peki, Di Sarli kimdir, merak ettiniz mi? Merak edenlerimiz için Di Sarli hakkındadaha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Çünkü bu kez burada Di Sarli’nin kendi hikayesine değil, gözlüğünün hikayesine odaklanacağız.  Nedir bu Di Sarli’nin gözlüğü?

Buenos Aires’ten Bahia Blanca’ya

Di Sarli geçinilmesi hiç de kolay bir insan değildi. Utangaç, ketum mu ketum bir kişiydi ve efsanelere konu olacak derecede mükemmeliyetçiydi. Bu imajın oluşmasını destekleyen bir sebep de koyu renkli gözlükleri olmadan asla dışarı çıkmamasıydı.

Bahia Blanca’daki ergenliğine dönersek; bir silah dükkanında geçirdiği kaza sonucu gözü hasar görmüştü. Tezgahtarın silahı temizlerken kazara ateş ettiği söyleniyordu. Bu olaydan sonra kötü görüntüsünü kapatmak için koyu renk gözlük kullanmaya başladı.

Di Sarli ve orkestrasının Buenos Aires’te çalmaya başlamasının üzerinden 3 yıl geçmişti ki, Germinal Cafe’nin sahiplerinden biri ‘Bırak artık şu aptal superstar ayaklarını ve çıkar gözlüklerini!’ diyerek tepki gösterdi. Bu tepkiye oldukça gücenen Di Sarli arkasını döndü ve Bahia Blanca’ya kadar asla durmadı. Tabi ki orkestrası da onu yalnız bırakmadı ve Bahia Blanca’dan Rosario ve Santa Fe’ye kadar yol alıp, buralarda çaldı. 1935 yılıydı, yani 5 yıl sonrası, ve Di Sarli, orkestrası ve gözlüğü ancak o zaman Buenos Aires’e dönebildi.

Sezen Yılmaz’ın katkılarıyla.