• Tango Sadece Hareketler Değildir

    • Home
    • News
    • Single News

Blog

Chacarera Nedir?

Chacarera, Arjantin’in Santiago del Estero kentinde başlayan bir dans ve müzik türüdür. Birçok Arjantinli için Tango’nun kozmopolit imgelerine kırsal alanda eşlik eden bir halk müziği türü. Çağdaş müzisyenler tarafından, solist olarak ya da gitar, keman ve bombo davul ile yorumlanarak küçük topluluklarda oynanan bir dans olan Chacarera’nın kökeni, Santiago del Estero’nun uzak vilayetlerine dayanır. Ayrıca kentsel kültür kurumları tarafından projelendirilen ve kitlesel medyada yaygınlaşan romantik bir ulusal kimliğin ürünüdür.

Chacarera, Şili (Zama) cueca ve Perulu Marinera (Vega 1944) de dahil olmak üzere pek çok Ibero-Amerikan halk dansına benzerlikler içeren, Contradance’tan etkilenmiş bir ortak danstır. Dansın ilk biçiminde erkek dansçılar, kadın partnerleri etraflarında dolaşarak, ayak bükme (zapateo) hareketiyle ve mendil sallayarak baştan çıkarıyor ve onları dansın son bölümünde kucaklıyorlardı.

Müzikolog Carlos Vega’ya göre (Vega 1944) Chacarera, Barok Contradance koreografisinden türetilen Ibero-Amerikan danslarından biridir. Bu iddiaya karşın, Vega’nın kendisi, kayıt endüstrisinin gelişinden önce Chacarera ile ilgili belgelerin bulunmadığını itiraf ediyor.

Bir müzikal tür olarak Chacarera’nın ilk sözlü eseri, Santiaguean grup lideri Andrés Chazarreta’nın yirminci yüzyıl başlarındaki kayıtlarında görülür bu nedenle bu dansın kökeninin modern çağın içine yerleştirilmesi daha doğru olabilir.

Comments are closed.