DANS PİSTİ HİJYENİ

DANS PİSTİ HİJYENİ

Dans pisti hijyeni tüm dansçılarız azami özen göstermesi gereken bir konudur. Özellikle yaz aylarında daha da dikkatli olunması gerekmektedir.  Isınan havaların kaçınılmaz olarak ortaya çıkarttığı durumları bertaraf ederek dans ettiğimiz kişilere sıkıntı yaratmamamız çok önemli. Bu çerçevede nelere ve nasıl dikkat etmemiz gerektiği konusunda sizlerle aşağıdaki yazıyı paylaşıyoruz.

Elbiselerin Ferah Kalması

Hepimiz dans ederken terliyoruz ve bazılarımız diğerlerine göre daha çabuk ve çok fazla terliyorlar. Aslında terlemek bizim için iyidir ve bunun yanlış bir yanı yok. Terleyerek gözenekler açılır, toksinler atılır ve vücut ısısı düzenlenir.
Aşırı terlemeye yatkın biri olduğunuzun farkında iseniz, kolayca değiştirebileceğiniz bir havlu veya mendil ve bir kaç ilave gömlek getirerek bunun üstesinden gelebilirsiniz.
Öte yandan vücut kokusu bireyler için daha az belirgin ama biraz daha zor ve tabudur. Çoğu zaman görünür değildir. Bazen sadece cildi hafifçe nemlendirir fakat kötü bir koku oluşturur. En kötüsü birey bunu en son fark eder ya da hiç farkına varmayabilir.

Hijyeniniz, en çok yediğiniz yiyecekler, çevreniz ve genleriniz gibi faktörlerin etkisine bağlıyken vücudunuzun kokusunu belirleyen en önemli faktör koltuk altındaki spesifik bakteri türleridir. Bu bölgeye çok yakından baktıysanız, burada bir sürü bakteri bulunduğunu fark edersiniz. Aslında, koltukaltı bölgenizde bu gezegendeki insanlardan daha fazla sayıda bakteri var!

Bakterilerin çoğu “iyi” kokusuz bakterilerdir ancak bazı bakteriler daha az terlemeye sebep olurken daha güçlü koku oluşmasına sebep olur.

Bunu biliyor muydunuz?

Orta derecede terleyen insanlar, çok terleyen insanlara göre vucut kokuları ile ilgili daha fazla problem yaşarlar. Bunun nedeni, aşırı terlediğinizde ( ki bu hemen hemen kokusuzdur ) teriniz koku oluşmasına neden olan bakterileri temizleyerek uzaklaşmasını sağlar.

Bakterinin Merkezi Polyesterdir
Polyester gibi sentetik kumaşlar hafif ve hızlı kuruduğundan popüler hale geldi. Bu özelliğiyle sentetik kumaşlar dansçılar için ideal olanı sunuyor gibi gözükse de kötü bir ünvanı vardır.

Chris Callewaert tarafından yapılan yeni araştırmaya göre; elyafların bileşimi, koku oluşumuna sebep olan tekstil mikroplarının çoğalmasını teşvik ettiği ortaya çıkıyor. Kötü kokulu bakteri ‘Micrococcus’, terimizdeki uzun zincirli yağ asitleri üzerinde çiğneme yaparak onları daha kısa, daha kötü kokulu moleküllere dönüştürerek, polyester gibi sentetik elyaflar üzerinde çoğalıp gelişiyor.

Bu koku veren bakterilerin polyesterleri tercih etmesi sebebiyle, dans kıyafetlerinizin etiketlerini buna göre kontrol etmek iyi bir fikir olacaktır.

– Tekstil bakteriyel büyüme laboratuar çalışması: B. Redl, Tıp Üniversitesi Innsbruck, Avusturya, 2004

Nefes alabilen (climatex) giysiler mükemmel nem dengesi sağlarken, genel bakteri oluşumunu azaltmaya yardımcı olur. 2004 yılında yapılan bir teste göre sentetik elyaflar, climatex elyaflara göre 2000 kat daha fazla bakteri taşımaktadır.

İmalatçılar polyester kumaşı gümüş nanoparçacıklar veya triklosan gibi antimikrobik maddelerle işleme tabi tutarak daha az bakteri üretir hale getirmeye çalıştı. Ancak her iki ürün de çevre üzerinde potansiyel olarak olumsuz etkilere sahip olduğu gerekçesiyle eleştirildi ve nihai kullanıcıyı ne yönde etkileyebileceğine dair çok az veri mevcut.
Nem Kontrolü

Kuru ve / veya koku içermemek için en iyi ihtimaliniz, nefes alabilen kumaşları aramaktır. Climatex kumaşlar, nemi kumaşın bir taraftan diğerine aktarabilen benzersiz liflerden oluşan kumaşlardır. Böylece, vücut terledikçe, kumaş nemin giysinin dışına taşınmasına izin verir. Özünde, kumaş nefes alır. Sentetik malzemeler ise nemi almaz ve kumaşın altına sıkışmış gibi derinin yüzeyinde bir tabaka oluşumuna neden olur.

Kaçınılması Gereken Kumaşlar
Kadife
Pazen
Polyester
Polyester Karışım
Naylon
Sentetik
İpek **

Kullanılması Gereken Kumaşlar
100% pamuk
Pima pamuğu
Keten
Modal
Tencel
Bambu
Gofre kumaş
Kaşmir yün
Nemde, Modal, Tencel ve Bambu gibi selüloz esaslı kumaşlar pamuktan daha iyi nemi emer.

İpek nefes alabilen bir kumaş olmasına rağmen, sürekli neme dayanamaz; bu, çok terleyen bir kişinin günde birkaç kez gömleğini kurutması gerektiği anlamına gelir.

Ter İzlerini Gizleyen Renkler Seçin

İronik olarak, çok iyi bilinen sizi serin tutan ve nefes alan kumaşlar bakterilerin çoğalmasını minimuma düşürürken ter izlerini çok fazla belli eder. 100% Pamuk,climatex bir kumaş iken çok fazla ter gösterecektir.

En doğru seçim, doğru kumaş türü ve doğru kumaş rengidir. Neyse ki bizim için dans ederken siyah giymek harika. Siyah, koltuk altındaki terlemeyi diğer tüm renklerden daha iyi gizler. Dans giysinizi seçerken yardımcı olacak bazı diğer renk ipuçları şunlardır.

Ter İzi Gizlemeyen Renkler
Pastel Renkler
Gri
Parlak Renkler

Ter İzini Gizleyen Renkler
Siyah
Beyaz
Lacivert gibi koyu renkler
Desenli ve baskılı giysiler

Bonus İpuçları

Her şeyden önce kendinizi temiz tutun. Dans etmeden önce mutlaka duş alın ve terlerinizden arınarak bakteri sayısını azaltın
Duş aldıktan sonra vücudunuzun tamamen kuruduğundan emin olun. Vücudunuz kuru olduğunda, vücut kokusuna neden olan bakterilerin üremesi daha zordur.
Kıyafetlerinizi giymeden önce kullandığınız deodorantınızın veya ter önleyici roll-on ürününüzün kurumasına izin verin ve yalnızca kuru ciltte kullanın.
Acı biber veya baharatlı yiyecekler sizi daha fazla terletir ve vücut kokusuna neden olur. Soğan sarımsak gibi gıdaların aroması ter içinde taşınabilir bu da kötü kokmanıza neden olur. Kafeinli ve alkollü içecekler de daha fazla terlemenize neden olabilir.

Mantıksız gibi geliyor olsa da, giysi katmanları teri maskelemeye yardımcı olabilir. Fanila giyin. Bol fanilalar ( %100 pamuk olmalı ) havanın cilt üzerinedeki sirkülasyonunu sağlayarak, giysilerin ıslanmasını engeller. ( Gerekirse ihtiyaç duyma olasılığına karşılık yedek bir fanila taşıyın )

Kıyafetlerinizde oluşmuş koyu ter lekeleri mi ? Çamaşırları yıkamadan önce soğuk suda bekletin. Bu yeterli gelmez ise su bardağının ¼’i kadar sirke ekleyerek soğuk suda yıkayın.
Giysileriniz kurutma makinesinde sıcakta kurutmak, herhangi bir lekenin daha derine işlemesine ve giysilerin üzerinde renk değişimlerine neden olur.
Bol Şans/ Serin Kal ☺

Çeviri: Özgür Aydoslu