Merak Ettikleriniz

Sıkça Sorulan Sorular

HomeSıkça Sorulan Sorular
Bize sorulan soruları bu sayfada yanıtlamaya çalıştık.
Sizinde aklınıza takılan sorular varsa paylaşmanızı isteriz. Yanıtlarını biliyorsak en kısa sürede size geri döneriz. Eğer bilmiyorsak dersimizi çalışmak için biraz müsade isteriz.

Tango zor bir dans mıdır? Herkes tango yapabilir mi?
Yolda yürüyebilen herkes tango yapabilir.. Tango derslerini aksatmadan takip eden, tango kursunda verilen sistematik eğitimin bir parçası olarak pratik yapmaya da vakit ayıran herkes tangoyu öğrenebilir.

Tango yapmak için belirli fiziksel özelliklere sahip olmak gerekli midir?
Değildir. Belirli bir kilo standardı olmadığı gibi, bedensel bir engeli bulunmasına karşın tango derslerini başarıyla takip etmiş öğrenciler bulunmaktadır.

Tango ne kadar zamanda öğrenilir?
Birinci tango dersinizden sonra piste çıkabilirsiniz! Müziği dinlemeye ve pist adabına özen gösteren her düzeyde çift, tango kursuna başladıktan hemen sonra pist deneyimi de kazanmaya başlayabilir. Sanat ve sporun her dalında olduğu gibi tangoda da mükemmelleştirilmesi zaman isteyen hareketler vardır. Kas hafızanızı geliştirmek tango dersinde öğrendiklerinizi ne sıklıkta pratik ettiğinize bağlı olarak sizin elinizdedir.

Tango kursuna başlamak için belirli bir yaş aralığında olmak gerekli midir?
Tango, her yaştan insanın yapabileceği bir danstır. Tangojean bunu, “kot pantolon giyen herkes, tango yapabilir” diyerek ifade etmektedir. Düzenli olarak açılan yeni sınıflar yanı sıra üniversite öğrencileri gibi belirli bir yaş grubunu kapsayan öğrencilere yönelik özel tango kursları da zaman zaman açılmaktadır.

“Yeteneğim yok, ezberim zayıf; ben tango yapamam!”
15 yıllık deneyim göstermiştir ki “yeteneği olmadığı” konusunda insanlar kendilerine karşı pek acımasız ve önyargılı davranmaktadırlar. Bu argüman daha ziyade tangoya başlamaktan kaçmak için kullanılmakta ya da dansı geliştirmek için elzem olan pratiğe vakit ayırmamanın bahanesi olmaktadır. Eğitim tarihi, “çalışınca olduğu”nun sayısız örneğiyle doludur. Ezberin zayıf olması ise bir eksi değil tango eğitimi için artıdır. Tango kursu boyunca hiçbir şeyi ezberlemeniz gerekmeyecek!

“Partnerim yok, tango kursuna başlayamıyorum!”
Tangonun çiftler arasındaki uyumun maksimum düzeye ulaştığı bir dans olması nedeniyle kadının ve erkeğin ortak çalışmalarının ürünü olduğu doğrudur. Tango derslerimize kadınlar ve erkekler çok büyük oranda çift olarak değil ayrı ayrı katılmaktadır. Tango kursumuz derslerde kadın – erkek dengesini gözetmekte, sürekli partner değişimi ile herkesin herkesle dans edebilmesinde kolaylaştırıcı rol üstlenmektedir.

Tango yapmak için özel bir giysi edinmeye ihtiyaç var mıdır?
Rahat hareket etmeyi sağlayacak giysiler tercih edilmelidir.(kadınlar için şalvar, tayt; erkekler için bol pantolon gibi) Dans geceleri olan milongalara ise, hafif tertip özenerek gitmek adettendir. (kadınlar için elbise, erkekler için bol pantolon ve gömlek). Tango dersi ve pratikler sırasında kadınlar için babet, erkekler için ince lastik tabanlı bir spor ayakkabı, başlangıç için uygundur. Zamanla tango ayakkabılarına geçilir.