• Tango Sadece Hareketler Değildir

    • Home
    • News
    • Single News

Blog

Neden Tango Yapıyorum?

Bu bir ‘’ neden tango yapmalısın’’ listesi değil açıkçası. Bunlar benim dans etme sebeplerim. Paylaştıklarımdan bazıları (umarım) diğerleri ile örtüşür, bazıları örtüşmeyebilir. Bunu kelimelere dökmek zor, ama uzun zamandır istediğim bir şeydi bu soruyu cevaplamak. Şimdi cevaplamanın zamanı geldi.
Neden?
1. Hüzünden dolayı… Hüznü kovmak için değil dans etmek için. Tango tamamen klişe ile doludur, ama ‘’ tango dans etmek için hüzünlü bir düşüncedir’’ en doğrusu.
2. Unutmak için. Peki neyi? Herhangi bir şeyi. Günü, kendini, işi, mutsuzluğu, mutluluğu ve parayla satın alabileceğin her şeyi.
3. Hatırlamak için. Güzel kokuları, düşünceleri, renkleri, günü, kendini, işi, mutsuzluğu, mutluluğu. Bunların hepsini dansa dönüştürmek için.
4. Bir şeyler söylemek için. Kelimeleri duymadan ve konuşmadan. Kelimelere dökemediğin bir şeyi anlatmak için
5. Ait olmak için. Mideniz yeteri kadar güçlü ise ‘’tango camiası’’ düşüncesi sadece güzellikleri barındırmak zorunda değil. Yani kucaklamak, müzik, kişiselliğe katılma duygusu, güzel sır.
6. İletişim için. Tango kadar birbirine yaklaştıran başka bir dans yok. İletişim her zaman kolay değil, zorlukları ve anlaşmazlıkları var. Ama olay da bu. Sıra yok, açıklama yok, son ve kendisi olmasını istemek.
7. Başkalaşım, değişim için. Tamamen değiştiğim bir şey değil, ama yalanlardan kaçınmak ve kendim olarak nefes almak için. Bir çeşit kostümsüz bir maskeli balo.
8. Acıyı azaltmak için. Biyokimya ve endorfinler ile alakalı bir şeyler var ama buna bilimsel yaklaşmak istemiyorum. (yalanların aşırı derecede bağımlı cevaplar olacağını düşündüm.)
9. Çünkü tangonun enleri olan disiplinin şizofrenik kombinasyonlarını, teslim olmayı, romantizmi, ilgiyi ve ifade etmek özgürlüğünü seviyorum.
10. Risk için! Çünkü o gece farklı partnerlerle zor zamanlar geçirebilirsiniz ama o dört şarkı, yani bir tanda size kim olduğunuzu, nereden geldiğinizi ve nereye gittiğinizi unutturacak.
(10+1 Çünkü başka türlü yapamazdım.)

Maria Petrova
Gancho Magazine‘den çevrilmiştir.

Çeviri: Ömer Efe Erdoğan

Comments are closed.