Blog

Soğuk Havalarda Tango – Qué Noche!

“Ne gece ama!”, çok soğuk bir hava için tango.

22 Haziran 1918 yılında, eşi benzeri görülmemiş bir olay gerçekleşti, kar tüm şehri ve civarını kapladı.

O gün, piyanist Agustin Bardi, El Chino, ve arkadaşları Francisco Castello ve Pedro Fiorito La Plata’da at yarışı parkuruna gitmişlerdi. Yarışın ardından üçlü, barbekü yemek için kaldı ve yarışa gitmek için kullandıkları Fiorito’nun Ford arabası ile eve döndü.

Neyse ki, ya da ne yazık ki, araba Parque Pereyra Iraola yakınlarında bozuldu. O ıssız bölgede tamirci bulmak imkansız bir düştü. Ve bu da yetmezmiş gibi, o anda, belki biraz daha öncesinde, beklenmedik bir kar yağışı başladı.

Buenos Aires’te kar yağışını izlemek, Christopher Columbus’un Amerika’yı keşfini izlemek gibi bir şeydi. Yani bu gezginler, bu beklenmedik görüntüye hayret ederken, aynı zamanda, havanın soğukluğundan rahatsız oldu; otomobilin motorunda tekrar çalışmaya dair hiçbir işaret de yoktu.

Bardi, bu iki duyguyu da aynı anda deneyimlemiş olabilirdi, ya da hiçbirinin farkında olmadı. Tamamen dalgın ve yeni keşfettiği bir tango bestesine gömülmüştü. İlham her an gelebilir ve bazen bir başyapıt yaratmak için hiç de uygun olmayan bir ortamda bile. İşte olaylar böyle gelişmişti.

Hikayenin ikinci bölümü bu talihsizlik bir şekilde çözüldükten sonra – nasıl oldu bilmiyoruz ama, gerçekleşti. Kısa bir süre sonra Bardi arkadaşı Eduardo Arolas ile Barracas’ta cafe T.V.O.’da buluştu. Orada Arolas’a nam-ı diğer Bandoneon Kaplanı’na, kar yağışı sırasında olanları, o anda yazdığı ve henüz ismini koyamadığı yeni tango parçasını da atlamadan anlatıverdi. En küçük bir tereddüt yaşamadan Arolas ismini bulmuştu. “Que Noche ( Ne gece ama) olsun Chino!”

Bu hikaye, her zaman gerçekliğe bağlı kalmadan, çeşitli şekillerde anlatıldı. 1951 yılındaki “Derecho Viejo” filminde olduğu gibi. Bu bilgiyi Enrique Puccia ve doktor Carlos Muttoni ile olan bir konuşmada elde ettim.

Cronica gazetesinin Pazar magazin ekinde yayınlandı.

Pek çok kaydı olan “Qué Noche”nin Pugliese yorumunu paylaşıyoruz.

Que Noche’nin bazı tango kayıtları:
Orquesta Roberto Firpo (1918)
Orquesta Típica Select (31/08/20)
Orquesta Julio De Caro (09/12/26)
Mario Pardo (gitar solosu) (1928)
Orquesta Julio De Caro (1930)
Orquesta Juan D’Arienzo (05/03/37)
Orquesta Osmar Maderna (29/09/49)
Orquesta Juan Polito (1952/53)
Orquesta Los Astros Del Tango (1958)
Orquesta Osvaldo Fresedo (02/05/63)
Roberto Grela – Edmundo Zaldívar (guitar duet) (1964)
Orquesta Ricardo Tanturi (1966)
Orquesta Juan D’Arienzo (27/07/67)
Orquesta Osvaldo Pugliese (1968)
Cuarteto Juan Cambareri (1974)
Vanguatrío (1976)
Trío Beba Pugliese (1979)
Cuarteto Cedrón (1990)
Orquesta Alberto Di Paulo (1997)
Trío Luis Di Matteo (1997)
Cuarteto Ernesto Baffa
Orquesta Baffa-Berlingieri

Kaynak: todotango

Çeviri: Sezen Yılmaz

Comments are closed.