• Tango Sadece Hareketler Değildir

    • Home
    • News
    • Single News

Blog

Tango Müzisyenleri

Tango müzisyenlerinden bazılarını sizin için bu sayfada kısaca tanıtıyoruz. Daha fazla bilgi için tangopedi.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir de keyifli bir oyunumuz var. Kelime avı oyununda her yöne yatay, dikey ve çapraz olarak gizlenmiş ve aşağıdaki listede yer alan müzisyenlerin soyadlarından en yüksek sayıda bulan takipçilerimize çeşitli hediyelerimiz olacak.

Bulmaca fotoğrafını sayfanın sonunda bulabilirsiniz.

Bulduğunuz isimlerin sayısını(dikkat kelimeleri değil toplam bulduğunuz kelime sayısını) Facebook sayfamızdaki yarışma gönderisinin atına, isimlerin listesini de facebook sayfamızdaki mesaj bölümünden bize göndererek yarışmaya katılabilirsiniz.

Ödüller
1 adet 31 Mart tarihine kadar başlayacak başlangıç seviyesi tango kurslarımızın birinde 1 aylık eğitim.
1 adet 31 Mart tarihine kadar kullanılmak üzere 2 milongamıza ücretsiz katılım hakkı.
2 adet Okotango Quartet “Tandas” CD’si

TANGO MÜZİSYENLERİ

Agustin Bardi: Müziğe gitar çalarak başlamış ve daha sonra piyano ve keman öğrenmiştir. Besteleri ileriki yıllarda Julio De Caro’nun yaptığı düzenlemelerle değerini bulmuştur.

Angel Villoldo: Boca kahvelerinde ve dans salonlarında piyano, keman, armonika çalmış, gitarıyla gezgin şarkıcı ‘payador’ olarak çeşitli yerlerde şarkı söylemiştir. ‘El Choclo’ tangosu ile ünlenmiştir.

Anibal Troilo: Bandoneonist, orkestra şefi ve besteci. Altın Çağ’ın bütün özelliklerini taşıyan Troilo her zaman yorulmaz bir yenilikçi olmuştur.

Anselmo Aietta: 1922 yılına kadar Francisco Canaro Orkestrası’nda bandoneon çalmıştır. Sonradan müzikli kafelerde özellikle Cafe Nacional’de bandoneon çalarak halkın sevgilisi haline gelir.

Argentino Galvan: Viyolonist, orkestra şefi, düzenleyici ve besteci. Tango tarihinin en önemli düzenleyicisidir.

Astor Piazzolla: Bandoneonist, orkestra şefi ve besteci. Dinlemek için tango akımının yaratıcısı olduğu kadar, çağdaş klasik müziğin temsilcilerinden biridir. Yaptığı yeniliklerle çığır açmıştır ve bugün artık, benimsenen ve izinden gidilen bir ‘’Piazzolla Ekolü’’ vardır.

Carlos Di Sarli: Piyanist, besteci ve orkestra şefi. Orkestra düzenleme ve icrası klasik tangonun en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilir.

Carlos Gardel: Tüm zamanların en büyük tango şarkıcısı, eşsiz bir besteci ve film yıldızıdır.

Domingo Federico: Bandoneonist, orkestra şefi ve besteci. Juan Canaro, Miguel calo ve Franchini-Pointer orkestralarında çalmıştır.

Edgardo Donato: Viyolonist ve orkestra şefidir. ‘A Media Luz’ adlı tangoyla ünlenmiştir.

Eduardo Arolas: Müzik yaşamına gitar ve konsertina çalarak başlamıştır ve sonraları bandoneonda iki elle yapılan üçlü geçişin ve sol eldeki oktavlı cümlelerin yaratıcısı olarak ‘El Rey Del Bandoneon- Bandoneonun Kralı’ olarak anılmaktadır.

Enrique Mario Franchini: Tangonun en büyük viyolonistlerinden biridir. 1945 yılında Armando Pontier ile birlikte kurdukları Franchini-Pontier orkestrası, 10 yıl süreyle tangonun en güzel örneklerini vermiştir.

Enrique Saborido: Piyano ve dans hocalığı yapmıştır. En tanınmış tangosu ‘Felicia’ ve Villoldo ile yaptıkları ‘La Morocha’ dır.

Enrique Santos Discepolo: Şair, besteci, tiyatro yazarı ve aktör. Tangoları halk üzerinde çok etkili olmuştur ve tangonun filozofu olarak adlandırılır.

Francisco Canaro: 50 yılı kapsayan bir dönemde tangonun en aktif ve ünlü isimlerinden biri olmuştur. Getirdiği yenilikler ve kurduğu topluluklar halk tarafından çok ilgi görmüştür.

Gerardo Hernan Mathos Rodriguez: Yirmi kadar tango bestelemiştir fakat La Cumparsita ile ünlenmiştir.

Horacio Salgan: Piyanist, orkestra şefi ve besteci. 1936 yılından itibaren kurduğu çeşitli topluluklarla döneminin en ünlü müzisyenlerini bir araya getirmeyi başarmıştır.

Juan Carlos Cobain: Romantik tangonun yaratıcısı ve bestecisidir. Cobain’in bütün tangolarında eşit olarak paylaştırılmış bir duygusallığın ve melankolinin izlerine rastlanır.

Juan D’Arienzo: Tango müzisyeni, orkestra şefi ve kemancı. ‘Dansedilir tango’nun en iyi örneklerini vermiştir ve kendisine Arjantin’de ‘Ritmin Kralı’ adı verilir.

Juan De Dios Filiberto: Geçim sıkıntıları yüzünde müziğe ancak 25 yaşında yönelebilmiştir. Rodriguez Castro ve Eduardo Fornarini gibi ünlü hocalardan armoni ve kontrpuan öğrenmiştir. En ünlü tangosu ‘Quejas Del Bandoneon’dur.

Julio De Caro: Besteci, müzisyen ve orkestra şefidir. Düzenleme, icra ve beste yönünden tangoya getirdiği yenilikler o döneme göre bir ‘’Rönesans’’ sayılır.

Manuel Aroztegui: Çeşitli işlerde çalıştıktan sonra müzisyen olmaya karar vermiş ve gitar, mandolin, keman, piyano öğrenmiştir. 25 yaşında bestelediği ‘El Apache’ tangosuyla ünlenmiştir.

Mariano Mores: Piyanist, orkestra şefi ve besteci. 1940 kuşağının en önemli şeflerinden biridir. Piyano üzerine kurulu sade bir üslubu vardır.

Osmar Maderna: Piyanist, orkestra şefi, besteci ve düzenleyici. 1940 yılında Buenos Aires’e gelerek Miguel Calo orkestrasına girmiş, daha sonra kendi topluluğunu da kurmuştur.

Osvaldo Fresedo: Bandoneonist ve orkestra şefidir. Fresedo’nun tangoları ‘’tangonun lüks örnekleri’’ olarak tanınır.

Osvaldo Pugliese: Piyanist, besteci ve orkestra şefi. Tamamen kendine özgü biçimde çaldığı piyanosu, iyi bir düzenleyici olarak yönettiği orkestrası ve besteleriyle tanınmıştır.

Pedro Laurenz: Bandoneoncu ve orkestra şefi. Bandoneonda yeni bir çalış stili yaratmıştır ve 1958 yılında kurduğu ünlü beşli ‘Quinteto Real’ ile anılır.

Pedro Maffia: Tangonun önde gelen bandoneonistlerindendir. Kurduğu değişik orkestra düzenlemeleriyle tanınır.

Roberto Firpo: İlk büyük tango piyanistidir. ‘La Cumparsita’yı ilk kez tango olarak düzenleyip çalmıştır.

Roberto Pansera: Bandoneonist, orkestra şefi, besteci ve düzenleyici. Tango tarihi yazarlarından A. Sierra’ya göre ‘’tangoda yapmış olduğu kayda değer denemeler, birçok müzisyene ışık tutmuştur.’’

Rosendo Mendizabal: Hayatı boyunca piyano öğretmenliği ve dans salonları piyanistliği yapmıştır. Opus 1 olarak kabul edilen ‘El Entrerriano’ tangosunun bestecisidir.

Vicente Greco: Birçok müzik aletini çalabilmesine rağmen özellikle bandoneonu tercih eder. ‘Tipik Orkestra’ deyiminin yaratıcısı ve ilk kullanıcısıdır.

TANGO MÜZİSYENLERİ BULMACAMIZ

tango müzisyenleri

Comments are closed.