Blog

Kafasında deli sorular olanlar için:

Tango Size Uygun Mu?

Eğer hayatınızda bir yenilik yaparak dans etmeyi öğrenmek istiyorsanız, Arjantin Tango ilk ve en önemli seçeneklerinizden biri olmalıdır.

Bazıları tangoyu “yoga’nın dans versiyonu” olarak tanımlarken , bazıları ise dansın Tai Chi ‘si ( “Tai Chi of dance” ) olarak tanımlar. Bu felsefik dinginleşme tanımlamalarına rağmen Tango tamamen sizin seçiminize bağlı olarak ritmik ve hareketli de olabilir. Harika bir tango dansçısı olmak için gerekli olan en önemli şey, tamamen farkında olarak, bir partner ile birlikte, bir bütün olarak hareket etme arzunuz ve kabiliyetinizin olmasıdır.

Size sağlayacağı bir sürü harika avantajlara ek olarak, neden tangoyu seçmeniz gerektiğini 4 önemli nedenle şu şekilde sıralayabiliriz.

GÜLÜ EVDE BIRAKIN

Gösterişli vücut hatlarına yada güzel bir fiziğe sahip değilseniz, size güzel bir haberimiz var.. Tango’da gösterişli olmak zorunda değilsiniz. Müziği hissetmek, kendi bedeninin ve yapabileceklerinin farkında olmak ve partnerinizle doğru bir bağlantı kurmak bir tango dansçısında en çok tercih edilen özelliklerdir.

ZİHNİNİZE UYGUNLUK

Her şeyi size yararı nedir diye mi düşünürsün yoksa daha bütünsel bir faydaya mı bakarsın ? kalıplarımı tercih ediyorsun yoksa yaratıcı mısın? Her şeyi planlayarak yapmayı seven bir tip misin yoksa daha spontan mi yaşarsın? tangoya sanatsal açından yada teknik açıdan da yaklaşsanız, tangoyu kalıplara da koysanız, dans etmek sizi tüm o şartlanmışlıklardan arındırakcaktır. Tango’da iyi olabilmek için belli bir “tür” olmak zorunda değilsiniz.

VÜCUDUNUZA UYGUNLUK

Vücut yapınız ne olursa olsun,dans etmek size bir çok fayda sağlayacaktır.

KENDİN OLMAK İÇİN ÖZGÜRLÜK

Dışa dönük bir yapınız varsa tangonun sosyal yönü sizi çok mutlu edecektir. Sizin gibi diğer eğlenceli tango meraklılarının etrafında olmak ve bir sürü yeni insanla tanışmak şansını elde edersiniz. Aksine içine kapanık bir yapınız var ise bile tango yine size ortak zevkler paylaştığınız insanlarla birebir iletişim kurma şansı verir.

Arjantin Tangosu ,kendisini bilmeyen ve tanımayan insanlara göre; egzotik, zor ve ulaşılmaz olduğuna dair şöhretlere sahiptir. Ancak gerçekte, Tango öğrenmek, tango dersi alarak yeni bir dil öğrenmek veya yeni bir enstrüman çalmayı öğrenmek gibidir. Bu, sanatsal ifade ve kendini keşfetme konusuna derinlemesine kişisel bir yolculuğa davet eden, telaşsız ama ilginç bir deneyimdir.

Çeviri: Özgür Aydoslu

Comments are closed.