• Tango Sadece Hareketler Değildir

    • Home
    • News
    • Single News

Blog

Tangoda teknik neden çok önemli ve çoğu zaman neden değil?

Tangoda teknik önemli midir? Evet. Bir aktiviteden zevk almak istediğinizde hünerini öğrenip ondan zevk almaya çalışırsınız. Teknik size yaptığınız şeyde rahatlık sunar öncelikle. Daha az çabayla hareket etmenizi sağlar. Daha zengin ve daha karmaşık bir dans sunar. Camiadaki dansçı hiyerarşisinde sizi bir üst sıraya taşır. Danstan daha fazla zevk almanızı sağlar. “Daha iyi teknik=daha iyi deneyim” doğru bir formül. Ancak ne yazık ki “iyi teknik-iyi tango” anlamına gelmiyor. Daha doğrusu, tamamlanmamıştır.

Bir dansçıdan en çok duyduğum şey “Bilirsin, onunla dans etmekten gerçekten keyif alıyorum. Belki bu salondaki en iyi dansçı değil ve belki bundan oldukça uzak, ama gerçekten keyifli…” (burada kişinin dansındaki tutuş, iletişim, müzikalite, netlik, enerji, tutku ve benzeri nitelikler giriyor)

İnsanları bir başkasının teknik olarak seviyesi altında olan veya teknik olarak zorlanan biriyle dans etmeye iten şey ne? Yeni birini denemektense, zaten bildikleri bir dansçı ile dans etmelerinin sebebi nedir? Ya da nedir, salondaki pek çok kişi arasından yeni bir dansçıyı seçmeye yönlendiren güdü?

Bunu “insan faktörü” olarak nitelendiriyorum. Benim için doğru formül, “insan faktörü+teknik=iyi tango deneyimi.” Öyleyse, tangoda insan faktörü nedir?

Öncelikle, kendinizle ilişkilenme biçiminiz. Kendinizi görme, hissetme ve sunma biçiminiz. Kendinizi sevme, sevmeme veya küçümseme biçiminiz. Dansınızı, tekniğinizi, görüntünüzü, kadınlığınızı, erkekliğinizi, duruşunuzu, seviyenizi ve dahasını hissetme biçiminiz. İnsan faktörü kendinizi ne kadar sevdiğiniz ve bu sevgiyi duruşunuza ne kadar yansıttığınız demek oluyor. Bir Flamenko hocası şöyle demişti: “Eğer içinde bir yerlerde çirkinliğine ikna olmuşsan, güzel hareket etmeyi öğrenemezsin.” Hiçbir öğretmen size iyi tangoyu öğretemez, eğer vücudunuzu sevmiyorsanız. Teknik ile mücadele içindeyseniz, belki de doğru şey daha iyi bir ocho öğrenmek değil, öncelikle vücudunuzu sevmeyi ve ona hayranlık duymayı öğrenmenizdir. Dansınızdan keyif almaya hazır mısınız, yoksa yalnızca hatalara mı odaklısınız? Milongaya gelmeden önce kendinizi iyi bir modda hissediyor musunuz? Herhangi bir anda NASIL HİSSEDECEĞİNİZİN sorumluluğunu alıyor musunuz?

“İnsan faktöründeki” ikinci önemli unsur diğerleriyle ilişkileriniz. Kendinizle ilişkinizle doğrudan bağlantılı bu. Sevgi sevgiyi doğurur. Spesifik tango teriminde bunun anlamı: nasıl diğer kişiyle rahatça sarılabildiğiniz ve dans boyu o kişiyle kalabildiğiniz. Diğer bir bedeni, müzikaliteyi dinlemeye ne kadar ehilsiniz? Hem kendi hem karşıdakinin dengesine karşı ne kadar hassassınız? Karşıdakini beklentilerinize ulaşamadığında nasıl affedebilirsiniz? Başka birini yalnızca kendi zevkiniz için mi kullanıyorsunuz? Yalnızca dans etmek ve birlikte dans etmek arasındaki fark, seks yapmak ve sevişmek arasındaki farkla aynı.  İkisi de eğlenceli olabilir ancak aynı şeyler değiller. Ve evet, seksüel olarak etkilemek (ve etkilenmek) diğerleriyle ilişkinin, tangonun ve bu deneyimin de bir parçası. Tabi, sizinle dans etmek istemeyen kişilerin haklarına saygı göstermek de.

Tangodaki insan faktörü kendiniz ve diğerleriyle iletişim kurma ile ilgilidir. Ancak ayrıca önemli olan bir unsur ise: dansın kendisi ile iletişim kurmak. Dans ile iletişim kurmak müzik içerisinde gerçekleşir. Dans vücudun spesifik bölgeleri ile hareket sergilemek değildir. Dans, tüm varlığınızla müzikal imgelemi (enerji, mod, kıvam, ritm, melodi) ifade etmektir. Kimi insanlar bunu yapmada doğal bir yeteneğe sahip ve onlar için teknik öğrenmek yalnızca yeteneklerini geliştirecek bir şey. Buna doğal olarak sahip olmayan diğer insanlar var ve tango hocaları için en zor şey hareketi doğru öğretmek değil, GERÇEKTEN DANS ETMEYİ öğretmek…

Neredeyse teknik olmadan tangodan zevk alıyor musunuz? Kesinlikle! Eğer gelişmiş bir dansçı iseniz, bu yalnızca başlangıç seviyesi olarak ne kadar muazzam bir keyif almış olduğunuzu gösterir. Aksi takdirde duramazdınız! Tekniği, tangodan zevk almak için mi öğreniyorsunuz? Şöyle ifade edeyim: aşırı teknikten kimse ölmedü henüz ancak her gün bunun eksikliğinden can çekişen dansçılarla tanıştım. Ancak iyi bir öğretmen hem tekniğinizi HEM DE insan faktörünü geliştirmenize yardımcı olacaktır.  Dansçı ve öğretmen Eric Franklin yazmış: “Danstaki en önemli teknik dansı sevmektir.”

Eski bir dostum bir keresinde bana “İlk tanıştığımız günü hatırlıyorum da, yıllar önceydi. Sen pisti izleyen ve tüm o havalı dansçıların danslarıyla büyülenen yeni tatlı bir kızdın. Ben de onlardan biriydim, havalı, deneyimli ve uzunca bir süre –tam iki yıldır!- dans eden bir dansçı. Nasıl eğlenmem gerektiğini unutmaya başlayacak kadar yaşlı hissediyorum. Seni davet etmiştim. Sen tamamıyla başlangıç seviye biriydin, ocho’nun ne olduğunu bile bilmiyordun. Ancak seninle dans ederken tangoda ne aradığımı anladım seninle dans etmek benim için fazlası demekti. Çok dikkatliydin, kendini tamamen dansa vermiştin. Dans pistine gelirken kendime şunu söylediğimi hatırlıyorum: şimdiden itibaren, işte istediğim şey BU.”

 

 

Kaynakça:

http://www.verotango.com/

Çeviri: Sezen Yılmaz

Comments are closed.