Blog

Venezuela’da Tango

Venezuela’da tango. Tango ‘topçuları*’ ile bir akşam.

*’cañoneros’

Venezuela’da tangonun tarihi, savaşçı ve belediyeye ait müzik gruplarının açık hava konserlerinde boy gösterdiği 20.yy başlarına dayanır.

Etkinliğe katılan insanlar çeşitli meşhur şarkıları, taşra valslerini, habaneraları (küba dans şarkıları) ve egzotik hayvan isimleri ile bazı tango şarkılarını dinleme fırsatı buluyorlardı. Bazen, gazete sütunları müdavim olan dinleyicileri, şarkı söyleyen ve taşra dansı, zarzuela (komedi unsurları içeren popüler bir İspanyol operası) veya tango yapan etkileyici balerinlerin gösterilerine davet ediyordu.

Bu sayede zamanın toplumu, kızların ahlak ve iyi huylarını bozduğu gerekçesiyle tangonun nakaratındaki edepsizliği, bir süre sonra da sözlerini kabul etmemiş olmasına rağmen, Venezuela tangonun yeniden icra edilmesi yolunda önemli bir adım attı.

2000 yılındaki bir araştırma esnasında Hemeroteca Nacional (Ulusal Dergi Kütüphanesi)’de bir sürprizle karşılaşıldı. Tucacas’ta dünyaya gelen Eduardo Severing’in bestesi “El Tusero” adlı 1941 yılına ait bir tango criollo (latin Amerikalı) ile piyano müziği için bir kağıt bulundu.

Bu kağıt oldukça faydalıydı. Venezuela’da Tango Tarihi ile ilgili araştırma için önemli bir belge niteliğindeydi. O hafta “Tango Cortázar (1984)” senfoni çalışmasının yazarı Juan Carlos Núñez ile beraber pek çok müzisyen, besteci ve orkestra şefi ile tanışma fırsatı bulduk.

Görüşmeyi yaptığımız akşam Caracas’ın doğusunda bir yerdeydik. O akşam pek çok şeyden bahsettik. Onun dostu olan Astor Piazzolla’nın 70’li yıllarda bazı orkestra sırlarını onunla paylaştığını anlattı.

O akşam kim varsa, hepimiz ondan biraz piyano çalmasını rica ettik. Hatta, onun eşlik ettiği “mano a mano” şarkısından birkaç cümle söylemesini isteme cüretinde bile bulunduk. Sonrasında, Hemeroteca Nacional’de bulduğum “El Tusero” ve 1937’de yazılıp bestelenen Matilde Villalaz de Lancini’nin “Mal de ti” tangolarını da rica ettim.

Elimdeki ses kayıt cihazı ile büyük Venezuelalı General Guzman Blanco hükümetinden beri, ülkemizi ritmik ve melodik bir havada tutan ‘cañoneroların’ grupları tarafından çalınan eski müzikleri yâd ettiğim o akşam, tüm duyularımla melodiye bırakmıştım kendimi. Bu müzisyenlerin pek çoğu 20’ler ve 30’lar arasında ölmüştü ve taşra meydanlarında sahneye çıkan bu gruplar unutulmaya başlandığında küçük bir çocuktum. O zamanlar asla geri gelmeyecek.

Núñez’in değerlendirmeleri bizim bakış açımızla çok uyuşuyordu; bu parçalar tango değildi, türün bilinen ritimlerine uyması için yapılmış, işin doğrusu, milonga benzeri tipik Venezuela lezzetine sahip habanerasdı. “Mal de ti” tango müziği “El Tusero” şarkısından daha pürüzsüz ve tatlı bir ritme sahipti ve beni romantik ve hüzünlü bir maziye götürdü.

Böylece gece bitti ve biz yarım yüzyıldır çalınmayan, dönemin romantik ve neşeli toplumunu canlandıran iki Venezuela tangosunun keyfine varmış ve o günlerde yaşamış insanların kalplerine dokunmuştuk.

Kaynak: todotango

Çeviren: Sezen Yılmaz

Comments are closed.