• Tango Sadece Hareketler Değildir

    • Home
    • News
    • Single News

Blog

Yeni Başlayanlar için Tanınması Gereken Tango Müzisyenleri

Tango yüz yılı aşkın sürede çok önemli müzisyenlerini yaratmış ve onların eserleri ile gelişmiştir. Bu müzisyenlerin değerlerini ve kalitelerini kıyaslamak mümkün değildir. Yazımızda tangoya yeni başlayanlara fikir vermesi açısından bir derleme yaptık. Aşağıda tangoya yeni başlayanlar için tanınması gereken tango müzisyenlerini bulabilirsiniz.

Hazırlayan: Ahmet Ata

Kaynak: Fehmi Akgün-Yıllar Boyunca Tango

 

CARLOS GARDEL

Tüm zamanların en büyük tango şarkıcısı, eşsiz bir besteci ve film yıldızıdır.1985, ölümünün 50. yılı dolayısıyla Arjantin’de ‘Gardel Yılı’ olarak adlandırılmıştır. 1935 yılındaki cenaze törenine büyün resmi dairelerini ve işyerlerini kapatarak katılan Buenos Aires halkı, aradan geçen bunca zamana rağmen Carlos Gardel’i bir an için bile unutmamıştır.

JUAN D’ARIENZO

D’Arienzo’ya Arjantin’de ‘Rey Del Compas-Ritmin Kralı’ adı verilir. Sert, ritmik ve her ölçüde 4 zamanı vurgulayan orkestra icralarıyla kendini tanıtmış ve kemanın tango içinde yapıcı ve önemli bir rol oynadığını kanıtlamıştır.

CARLOS DI SARLI

Tangonun en büyük piyanist ve direktörlerinden biridir. Di Sarli’nin yaptığı düzenlemeler piyano ve özellikle sol el akorları üzerine kurulu olduğundan, orkestrasının çalış stili diğerlerinden çok farklıdır. Klasik tangonun en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilir.

OSAVALDO PUGLIESE

Tamamen kendine özgü biçimde çaldığı piyanosu, iyi bir düzenleyci olarak yönettiği orkestrası ve besteleriyle tanınmıştır. 1933’e kadar yaptığı plak kayıtlarıyla orkestranın, bir şarkıcıya eşlik etmedeki ustalığını kanıtlayan Pugliese’nin muhteşem sözcüğü ile tanımlanabilecek Recuerdo adlı tangosu Recien, La Yumba, Malandraca gibi sevilen melodiler izlemiştir.

ANIBAL TROILO

1925-1948 yılları arasını kapsayan ‘Guardia Nueva-Yeni Dönem’in bütün özelliklerini anlayabilmek için Troilo’yu tanımak yeterlidir. Troilo, her zaman yorulmaz bir yenilikçi olarak karşımıza çıkar. Dans edilir tango, sözlü tango ve enstrümantal tangoyu birleştirebilen ender müzisyen ve orkestra şeflerinden biridir.

HORACIO SALGAN

Piyanist, orkestra şefi ve bestecidir. 1936 yılından itibaren kurduğu çeşitli topluluklarla döneminin en ünlü müzisyenlerini bir araya getirmeyi başarmıştır.

ASTOR PIAZZOLLA

Piazzolla tangoda devrim yapacak bir yeniliğin kahramanı olmuştur. Önceleri sadece çekimserlikle karşılanan daha sonra yadsınarak ‘’delilik’’ olarak kabul edilen müziği kadar, alışılanın ötesindeki düzenlemeleri ve çalış biçimiyle de yadırganmış ve tepki görmüştür. Dans etmek için tango yerine, dinlemek için tango akımının yaratıcısı olduğu kadar, çağdaş klasik müziğin temsilcilerinden biridir. Bugün artık benimsenen ve izinden gidilen bir ‘’Piazzolla Ekolü’’ vardır.

FRANCISCO CANARO

50 yılı kapsayan bir dönemde tangonun en aktif ve ünlü isimlerinden biri olmuştur. 7000’den fazla plak kaydı yapmıştır. Getirdiği yenilikler ve kurduğu toplulukların halk tarafından gördüğü beğeni yanında, yine çok tanınmış valsleri, milongaları ve tangoları vardır. Ayrıca kontrbası ilk kez tango orkestralarına ekleyen kişidir.

Comments are closed.